Pípnutí do Fedory
Dobrý den, je nějak možné dostat do Fedory pípnutí? Nebo má tu někdo Fegoru, aby se dostala ta znělka z ní do běžné Fedory? Děkuji a přeji hezký den. S pozdravem Vojta.
Розпочато
Vojtěch šmiro
@
|
Stormux odpojuje disky
Zdravím, Stormux na Raspberry Pi 5 mi začal odpojovat datovou část. Proč se to děje? Je to nějaká nová ochrana systému nebo je to chyba? Disky mám povolené na ploše, ale sami mizí, musím je připojovat přes ikonu Počítač. Děkuji. S přátelským pozdravem Vojta.
Розпочато
Vojtěch šmiro
@
|
Fedora zavedení a instalace
Zdravím, mám tady dotaz na Fedoru. Je to dotaz poměrně složitý, věřím ale, že to nějak zvládneme. Prvním problémem je zavedení samotného installeru Fedory na flešku. Jak installer Fedory na flešdisk vůbec zavést? Jistě, jde to přes příkaz dd, ale kamarádovi se teď stalo, že mu installer nějak zhavaroval, tudíž už tam nenabootuje. Další dotaz je ohledně samotné instalace. V tomto notebooku Lenovo Thinkpad T540 mám standardně nainstalovaný Windows 11, který byl povyšovaný z desítek, zřejmě přes Rufuse, dělal to technik. Uvažuji buď nad instalací do UEFI vedle Windows nebo alespoň na externí disk. Jaké jsou Vaše zkušenosti a jak vůbec instalovat do UEFI? A jak tu Fedoru zavést na flešku? Děkuji a přeji hezký den. S přátelským pozdravem Vojtech Šmiro.
Розпочато
Vojtěch šmiro
@
|
Fedora beep problém a RHVoice nemluví.
3
Zdravím na konferenci. Tak jsem se dnes rozhodl skládat novou instalaci Fedora 40 a mám zde jeden problém. Nechce mi pípat při startu beep v grubu. Upravyl jsem soubor dle rady Vojty Poláška který mi tehdy dal návod jak to udělat když ještě byla Fegora, /etc/default/grub a na konec přidej řádek GRUB_INIT_TUNE="1750 523 1 392 1 523 1 659 1 784 1 1047 1 784 1 415 1 523 1 622 1 831 1 622 1 831 1 1046 1 1244 1 1661 1 1244 1 466 1 587 1 698 1 932 1 1175 1 1397 1 1865 1 1397 1" a potom spusť sudo grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg Po té už to pípá. Ale nepípá. Něco je jinak a zatím nevím co. O tom, že jsem instaloval RHVoice a on nemluví ani když jsem udělal všechny kroky tak test nemluví ani chyba se neukáže. Nevím tedy co kde chybí. Kdo by měl zájem, mohu návod jak jsem RHVoice instaloval poslat, mám vědšinu ze stránek Ondry Rosíka a malou část od Pavla Vlčka, ale pro Fedoru nestačí. Jde na raspbianu, jde v Ubuntu až na to že nevidím v orce ale ve fedoře mi to neprochází. Zatím takto vše. Libor.
Розпочато
Libor Faltus
@
·
Останніх
@
|
AC 22.04 roznastavování Orca
Zdravím na konferenci, mám na externím disku Accessible Coconut 22.04 založen na stejné verzi Ubuntu. Stává se mi ale, že když v Orca Screenreaderu něco přenastavím, změní se mi plynulé čtení z možnosti po větách na nic, takže musím dát šipku dolů, je tam po řádcích, ještě dolů a je tam teprve po větách. Je nějaká možnost, jak to obejít, aby se to pořád neroznastavovalo? Jinak jsem se systémem spokojen, SSD disk Adata v externím boxu, Lenovo thinkpad T540, vynikající konfigurace. Jen tady toto mě rozčiluje, protože při plynulém čtení ruší, když někdy po větách dělá mezery. Děkuji a přeji hezký den. S přátelským pozdravem Vojta.
Розпочато
Vojtěch šmiro
@
|
Nelze spustit QEMU
13
zdravím, nelze spustit Qemu. Ve Fedoře jsem dal: sudo dnf install qemu Nezavedla se ale grafická aplikace. Je nnějaký způsob, jak ji spustit nebo jsem něco neudělal? Děkuji. S pozdravem Vojta.
Розпочато
Vojtěch šmiro
@
·
Останніх
@
|
Ubuntu 24.04
Zdravím na konferenci, toto téma se bude týkat Ubuntu 24.04. Zkoušeli jste to někdo? Kamarád povyšoval, ale říká mu to anglicky popisky. Takže třeba Budiž pushbutton, souhlasím s podmínkami checkbox checked, atd. To už mu dělá od doby, kdy povyšoval z Ubuntu myslím 22.10 na 23.04. Je to jen důsledek povýšení, nebo to dělá Ubuntu i po čerstvé instalaci? Děkuji. S pozdravem Vojta.
Розпочато
Vojtěch šmiro
@
|
Virtualizace nebo dualboot?
21
Zdravím na konferenci, zde slíbená diskuse. budu mít tento notebook: https://www.alza.cz/hp-elitebook-835-g10-d7899029.htm a protože nechci mít Windows tak úplně jako primární systém, budu tam mít i Fedoru případně jiný linux, uvidíme, co v době schválení pomůcky bude nejvíc accessible. Uvažuji ale, co bude pro ten notebook menší trápení. Jestli Windows virtualizovat, nainstalovat linux vedle a nebo si jen zpřístupnit boot z USB a používat externí systém? Jelikoš ten notebook bude mít 16 GB RAM a Windows mi nestačí ani na osmi na Lenovu, mám z virtualizace obavy. Pak mi taky někdo poradil, že by možná bylo lepší nevirtualizovat Windows v linuxu, ale linux ve Windows. Co mi tedy radíte? Děkuji a přeji hezký den. S přátelským pozdravem Vojta.
Розпочато
Vojtěch šmiro
@
·
Останніх
@
|
Nelze aktualizovat balíček po povýšení Fedory
6
Zdravím na konferenci, povyšoval jsem Fedoru z verze 39 na 40 na Lenovu Thinkpad T540 a vyskočila mi následující chyba. ost.so.23(DPDK_23)(64bit), but none of the providers can be installed - cannot install both dpdk-2:23.11-4.fc40.x86_64 from updates and dpdk-2:22.11 .1-4.fc40.x86_64 from @System - cannot install both dpdk-2:23.11-4.fc40.x86_64 from updates and dpdk-2:22.11 .1-4.fc40.x86_64 from fedora - nelze nainstalovat nejlepšího kandidáta na aktualizaci balíčku openvswitch-d pdk-3.3.0-1.fc40.x86_64 - nelze nainstalovat nejlepšího kandidáta na aktualizaci balíčku dpdk-2:22.11. 1-4.fc40.x86_64 ================================================================================ Balíček Architektura Verze Repozitář Veliko st ================================================================================ Přeskakují se konfliktní balíčky: (napište '--best --allowerasing' do příkazové řádky k vynucení aktualizace): dpdk x86_64 2:23.11-4.fc40 updates 7.3 M Shrnutí transakce ================================================================================ Přeskočit 1 balíček Není co dělat. Hotovo! Jak byste to řešili? Děkuji. s pozdravem Vojta.
Розпочато
Vojtěch šmiro
@
·
Останніх
@
|
Qemu
Zdravím, abychom oddělili diskuse, rozhod jsem se založit ještě další téma. Anglických článků je velmi mnoho, mě by ale zajímala zkušenost nějakého Čecha. Pravděpodobně to tedy bude otázka spíše na Vojtu Poláška. Jak QEMU nainstalovat? A jak do něj dát windows 11 nebo alespoň 10? Je ale pravda, abych pravdu řek, že na tom Lenovu je opravdu jen 8 GB RAM a tak nevím, měla-li by tam virtualizace smysl. Pokud ne, shodím Windows a dám tam Fedoru, protože se mi nechce ten notes zpálit a linux je prostě linux i přes jeho nešvary, které má. Arch sice blbne v Raspberry, ale za to nemůže celý linux. A ačkoli Vám to může přijít jako předsudek, já jako linuxář jsem zvyklý spíš na linux a winům tak úplně nevěřím. Takže určitě bych rád šel cestou virtualizace. S pozdravem Vojta.
Розпочато
Vojtěch šmiro
@
|
chrome os flex
2
Již dloho si tu píšeme o různých Linuxových distribucích. Ale co kdo z Vás říká na ChromeOS Flex? Mám s ním pro jednoduchou práci formou WEB aplikací, stránek a práce s multimediálním obsahem ty nejlepší zážitky. A navíc. Ti borci z Google ze Silicon Walley vyšli z Gentoo Linux jádra a tak jej profesionálně vyladili, že jsem nepoznal jinou distribuci, která by takto málo zatěžovala čipy na základní desce. Při doteku je povrch notebooku vlažný. samozřejmě pouze při pohotovostní minimální zátěži. Jen je potřeba používat notebooky ideálně z modelů, které jsou Googlem oficiálně certifikovány. U necertifikovaných modelů není zaručena plná funkčnost. Ale určitě nebude Chrome os Flex fungovat na procesorech AMD, pokud to nejsou ty nové AMD procesory. Dále nesmí systém mít v UEFI zapnutou podporu Intel Rapid storage technology. Ale to pak není přístupný harddisk i v jiných Linux distribucích. Navíc je možné použít Linux konteinér s Debianem, ale to jen, když si Chrome os flex nainstalujete. V režimu vyzkoušet to nejde. Když pak nainstalujete Dbus-broker místo předinstalovaného Dbus-daemon, tak získáte svižný systém. Ale to víte. Wayland a jeho GOoglovskou variantu Somnelier s Orcou jen tak nerozchodíte. Nejde používat soutisk Capslock plus klávesa nebo Insert plus klávesa. Takže by to chtělo sáhnout do orca zdrojového souboru a upravit klávesové zkratky. Nic méně mi Firefox a pohyb po stránkách pracuje svižně.
Розпочато
Mgr. Janusz Chmiel
@
·
Останніх
@
|
Raspberry Pi OS na RPi 5
4
Zdravím, rozhodl jsem se založit tuhle diskusi, abych se pokusil složit buď sám nebo s něčí pomocí nový Raspberry Pi OS. Ten Stormux mě už prostě nebaví. Byli byste prosím někdo ochotni pomoci, případně poskytnout buď detailní návod co kdy a přesně stisknout v Raspbianu minimal nebo už hotový image, kde si jen změním uživatele? Pro začátek předkládám starý návod od Pavla Vlčka, případně v něm něco změníme, kdyby tam bylo něco jinak. Stáhněte si Raspberry pi os minimal a nahrajte jej na kartu. Zeditujte, v případě, že nemáte monitor soubor boot/config.txt a odkomentujte řádek hdmi_force_hotplug=1. Vložte kartu do Raspberry, připojte ethernet a zapněte jej. Asi po minutě napište následující údaje pro přihlášení, klávesnice nastavena na anglickou, tak na to, prosím, pamatujte. jméno: pi heslo: raspberry sudo apt-get install brltty po instalaci se sám spustí. Zeditujte sudo nano /etc/brltty.conf, zde si odkomentujte váš model řádku a českou, popř slovenskou braillskou tabulku. reboot Přihlásit jako před tím. sudo apt-get install orca espeak-ng sudo apt-get install mate-desktop-environment lightdm sudo systemctl enable lightdm reboot asi po minutě zmáčkněte f4 a přihlašte se jménem pi a heslem raspberry, zde se již ohlásí Orca pomocí ctrl alt t otevřete terminál a zadejte sudo apt-get install rc-gui otevřete jej z menu preferences / appearance / raspberry pi configurator na záložce localisation postupně otevřete všechna nabízená tlačítka a vyberte češtinu, týká se locale (jazyk) timezone (časové pásmo) keyboard (klávesnice) a kód wifi. Na záložce system si lze nastavit autologin. Děkuji. S přátelským pozdravem Vojta.
Розпочато
Vojtěch šmiro
@
·
Останніх
@
|
Závažná chyba, prosím otestujte.
8
Zdravím. Tak mi Pavel poradil, jak v mate v arch linuxu docílit toho, aby mi byly dobře čtené názvy souborů. To jsem sice vyřešil ale jen na pár chvyl než jsem zjistil že se děje jiná chyba. Nastavím si v předvolbách Caja zobrazení kompaktní. Funguje stejně jako v seznamu ale když jsem ve složce s písničkamy, tak se mi sama písnička pustí. Nevím ale v jakém přehrávači. Písnička jde umlčet klávesou Control, ale hned začne hrát znova. Tato stejná chyba je i v zobrazení s ikonamy. Tam se sice musím hýbat doleva a doprava ale písnička také začne hrát. Sice jiná, ale začne. Mám instalované tyto přehrávače. Vlc, Mpv, Audacious, Mám jisté podezhření, že to asi dělá Mpv ale toho se zříkat nechci, protože se mi hodí když si něco chci pustit, zavřu složku a on se pak sám zavře a skočím na plochu. Takže výsledek, chyba s tím souborovým systémem je sice v zobrazení s ikonamy i kompaktní vyřešena, ale zase je tam jiná. Prosím ty z vás kteří máte arch linux a mate otestujte to, a zkuste zjistit co se kde pouští. Když ale složku zavřu, už se nic nepustí. Když se písnička spustí, tak alt tabem nevidím žádné okno ale jak jej stisknu, tak přestane hrát a jak mile jej pustím, hrát opět začne. Zatím takto vše. Libor.
Розпочато
Libor Faltus
@
·
Останніх
@
|
Archlinux
10
Dobrý den, nedá mi to a prostě se musím vyjádřit ke stavu Archlinuxu, protože já tedy rozhodně spokojen nejsem. Předesílám, že nerozumím technickým údajům, které tady pan Chmiel napsal. Ovšem napíšu Vám věci, které mě opravdu na Archlinuxu točí do vývrtky takovým stylem, že bych nejradši to Raspberry vyhodil zavřeným oknem. V Raspberry Pi 5 používám Stormux, kterýžto je taktéž založen na Archlinuxu. Nemám na výběr, musel bych se spokojit s Raspbianem, ale počítat ze starým Thunderbirdem 102 a kdo ví s jak starým Firefoxem. Byl jsem asi tři měsíce se Stormuxem spokojen. jako nelíbí se mi, jak Storm ten arch kombinuje, jak musíte při aktualizacích prvně použít sudo pacman -Syu a pak yay -Syu, abyste si ověřili, že je všechno v pořádku, ale OK, zvykl jsem si. Ale když vyšla Orca 46 a rozdrbal se numlock, takže nejde plynulé čtení, nejde levý a pravý klik a paní Joanie se k tomu staví laxně a pořád chce debug.out, ale není schopná k tomu dát více instrukcí, je to potom těžké. Těšil jsem se na Ubuntu Mate 24.04, ale pro Raspberry doposud nevyšlo. Do PC instalovat nejde, protože tam mají nějakou chybu, že ani nejde zavést na disk. A nejde to prý ani vidícím. Dál se rozbil Mate dekstop 1.28. Takže uvedu příklad. Mám-li ve Stažených souborech soubor televize.zip, radio.zip a rozbalím třeba rádio, pak tvrdí, že stojím na složce radio. přitom ale stojím na zipu. Musím si tedy ověřovat přes F2, na jakém že souboru vlastně stojím. Někdy i mezi soubory mi to čte nesmysly a není vždy jisté, jestli soubor, na němž stojím, je opravdu ten, který chci třeba smazat, abych si nesmazal něco ndůležitého. To je naprosto nepoužitelné. To i Mac by byl lepší, kdyby nebyl tak drahý. Takže já se vracím z malých Raspberry na sice velký, ale solidní notebook s Fedorou, která je rozhodně lepší a Mate tam nezlobí. ale jako abych si musel předělet klávesovou zkratku plynulého čtení na Insert +šipka dolů, levý klik na Insert +šipka vlevo a pravý klik na Insert +šipka vpravo, to je opravdu děsné. Ani Storm Dragon jak si pan Billy, vývojář Stormuxu říká, nebyl schopen poslat jim debug. Veřejně tedy ne, jestli se ozval soukromě, nevím. Plynulé čtení Insert šipka dolů má v linuxu tu nevýhodu, že když je pak chci stopnout, rvní stisk CTRL způsobí opakování posledního čteného řádku, takže to CTRL musím stisknout dvakrát. A další věcí je, že když na numlocku píšu čísla, klidně mi je čte, i když mám vypnutou odezvu znaků. Ano ano, i takovéhle věci pak vedou k žádosti o kompenzační pomůcku. A to jsem si myslel, že k tomuhle nedojde, ale zdá se, že zlaté časy Orca a vůbec linuxu jsou pryč. Snad z toho aspoň zůstane dobrý poznámkovač. S pozdravem Vojta.
Розпочато
Vojtěch šmiro
@
·
Останніх
@
|
jakou proměnnou nastavit aby aplikace Skype pro linux pracovala s orcou
4
Vážený pane Polášku, Byl byste prosím tak moc laskavý a prozradil byste mi, jakou proměnnou a na jakou hodnotu jí nastavit, aby Orca screen reader spolupracoval s aplikací Skype pro Linux? Vím, že Jste ve Fegora tento problém vyřešil. Prosím, prozraďte mi tu proměnnou. Paradoxně mi samostatný WEBOVÝ prohlížeč Google Chrome kooperuje s Orcou skvěle. Skype jsem nainstaloval pomocí repozitářového modulu Snap. Moc Vám děkuji za případnou radu.
Розпочато
Mgr. Janusz Chmiel
@
·
Останніх
@
|
Fedora do Raspberry Pi 5
7
Zdravím, na mém Raspberry Pi 5 mi Stormux jako zázrakem funguje, ale protože mi nefunguje Braillský řádek správně, uvažuji nad vyzkoušením jiného OS. Na Ubuntu si budeme muset počkat, ale vyzkouším svou stařičkou 22.04 ještě z RPi 4. Protože se mi ale celkově líbí více Fedora než Ubuntu nebo patlanina Stormux, který je dělaný jak z repozitářů yay tak i pacman, chtěl bych Fedoru. U toho řádku, někdy to jede, někdy ne a nepřišel jsem na to, kde je chyba. Jinak celkově Raspberry Pi 5 je mnohem rychlejší než 4, práce na tomto mikropočítači už má smysl a na notebook bych musel jen v případě, kdy budu chtít použít Braillovo písmo. Děkuji všem za případné rady a přeji hezký den. S přátelským pozdravem Vojtech Šmiro.
Розпочато
Vojtěch šmiro
@
·
Останніх
@
|
V Archu na Armu už nenaběhne Mate
2
Zdravím Fandové, jen taková kuriozitka. Mám tady Raspberry Pi 4B. Taky je to shodou okolností kostička, která je na stole a ledacos se tam dá připojit, ovšem je to dosti pomalé. 4 GB RAM, procesor ani nevím jaký to má a ani kolik jader, jen vím, že je to Arm. Mám pro tento počítač systém Stormux (taková Archlinuxí patlanina, prostě tipická slepecká distro). No a teď problém. Vyšly dvě aktualizace: iputils-20231222-2 mesa-1:23.3.2-1 A jakmile jsem je nahrál, nenaběhně už prostředí Mate. Fakt škoda, že se nedá do Raspberry nahrát Win 11, ačkoli pokusy pořád přibývají. Asi mě čeká návrat k Ubuntu, což jsem opravdu rád, protože tam mohu na RHVoice rovnou zapomenout. Nevíte někdo, jak to třeba opravit? V Archu na Intelu to samozřejmě neklekne, takže je to buď za A Stormuxem a tím jak je patlanej dohromady z yay a Pacman repozitářů a nebo za B by to udělal i běžnej Archlinux pro Arm. Děkuji za případné rady. S přátelským pozdravem Vojtech Šmiro.
Розпочато
Vojtěch šmiro
@
·
Останніх
@
|
mírný pokrok ve Vojtuxu
Zdravím všechny, krátce bych chtěl popsat pár novinek ve Vojtuxu. není toho moc, ale něco přece. 1. za přispění dobrovolníka z Red Hatu se postupně daří implementovat vychytávky Vojtuxu jako RPM balíčky. Jde například o balíček Ocrdesktop obsahující stejnojmenný program na OCR, o balíček vojtux-settings který obsahuje různá nastavení vylepšující přístupnost Fedory atd. V minulosti byly všechny tyto vychytávky implementovány v Kickstartu, což s sebou neslo problémy. Nyní, když je to v balíčcích, tak můžeme tyto úpravy různě aktualizovat a k uživatelům Vojtuxu doputují ve formě normálních aktualizací. Ještě to není úplně kompletní, ale už toho asi moc nezbývá. 2. Hlásím, že kickstart pro českou verzi Vojtuxu, tedy soubor vojtux_cs.ks je aktuálně zastaralý.Nedoporučuji jej používat, netestujeme ho. Doporučuji používat soubor vojtux_en.ks, pokud si budete chtít sestavit live image Vojtuxu. Do budoucna buď přijdeme na to, jak naše vychytávky v balíčcích lokalizovat a nebo český derivát zrušíme úplně. Zatím se rozhodnutí nechystá. 3. Pro sestavení live image na testování už nepotřebujete virtuální stroj s konkrétní verzí Fedory. Vlastně už nepotřebujete vůbec žádný virtuální stroj. Stačí vám nainstalovaný Docker a pak už jen spustit ten správný skript, více informací je v Readme projektu. 4. Vojtux je zatím založen na Fedoře 38 a není ještě úplně finální. V plánu je co nejdříve přejít na Fedoru 39 a až dojde k dokončení bodu 1 (viz výše), rád bych zkusil sestavit nějaký oficiální obraz jako beta verzi a nabídnout jej komunitě k testování. Bohužel pořád platí, že Vojtux je spíše volnočasovým projektem, takže vývoj jde dost pomalu. Nicméně věřím, že když se nám podaří dokončit určitou část, tak už pak budeme projekt jen udržovat a postupně se posouvat v nových verzích Fedory. Vzdáleným cílem je, aby se co nejvíc funkcí, které vznikly ve Vojtuxu, dostaly do oficiální Fedory. Snad nejsem příliš naivní. Mějte hezký konec roku a vše nejlepší v roce 2024, Vojta
Розпочато
Vojtěch Polášek
@
|
problém s USB plug and play zvukovými zařízeními ve fedora 39
4
Dobrý den, Dnes sice vyšla aktualizace modulů jádra, ale ještě včera se mi stávalo, že když jsem připojil k USB portu plug nad play zvukové zařízení, systém na něj nereagoval v Mate. Musel jsem se napřed odhlásit a znovu přihlásit. Ale ani to nepomohlo. Bylo nutné restartovat počítač. Při restartu se USB zvukové zařízení správně inicializovalo. Jakmile jsem jej však připojil a odpojil, už přez něj systém nepřehrával zvuky. Možná chyba uvnitř pulseaudio, nebo v UDEV? Kdo ví.
Розпочато
Mgr. Janusz Chmiel
@
·
Останніх
@
|
[Fanda] Orca nedočítá v Mate informace
2
Ahoj, tak to že ti to čte aspoň velikost je ještě úspěch, u mě se děje to, že Orca mlčí úplně, určitě to tmá něco společného s tím, jak se cosi měnilo kvůli Nautilu v Gnome, kdy nebyla Orca schopná číst názvy souborů vůbec a zatímco v Gnome to nějak funguje, v Mate je to trošku nepříjemná záležitost, jestli je na to bug netuším, ono se to řešilo částečně ještě na starém Orca Listu a na tom novém nejsem od jeho začátku, takže těžko říct, u verze Master se mi to ale už dlouho nestalo, maximalizace okna v tomto případě bohužel nepomůže. Pavel
Розпочато
Pavel Vlček
@
·
Останніх
@
|
1 - 20 з 419